Literární versus filmové vyprávění

Ve středu 24. 5. 2023 jsme se společně se sedmáky ze ZŠ Křemže seznámili s rozdíly mezi filmovým a literárním vyprávěním. Program jsme zahájili ukázkami z prvních filmových adaptací literárních děl z dvacátých let 20. století. Zamysleli jsme se nad výběrem herců vzhledem k literární předloze, zaměřili jsme se na rozdíl mezi popisováním a zobrazováním prostoru i na rozdíly v plynutí času v literárním a filmovém vyprávění, možnost retrospektivy i sledování několika dějových linek současně. Krátce jsme se pozastavili i nad emocemi a technikami, jak je literární a filmové vyprávění může zobrazit a předat.

Při besedě jsme se podívali na ukázky z filmů Frankenstein (1931), Nosferatu (1922), Karlík a továrna na čokoládu, Karcoolka a ze seriálu Simpsonovi. Zazněly i literární ukázky z knih Karlík a továrna na čokoládu, Harry Potter a Fénixův řád, Eragon a Stopařův průvodce po galaxii.

Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (1/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (2/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (3/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (4/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (5/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (6/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (7/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (8/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (9/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (10/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (11/12)Literární versus filmové vyprávění, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (12/12)

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Městská knihovna v Českém Krumlově

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: