Projekty

Cesta do knihovny

Projekt je určen pro žáky prvních tříd základních škol v Českém Krumlově. Účelem je seznámení dětí s knihovnou, aby si do ní uměly najít cestu jako začínající čtenáři. Čekají je tři návštěvy. První se koná v říjnu v Týdnu knihoven, děti projdou všechna naše oddělení, setkají se s knihovnicemi i čtenáři. Na závěr jim přečteme pohádku. Při druhé návštěvě v březnu – Měsíci čtenářů již malí čtenáři předvedou, jak pokročili v umění číst. Luštíme hádanky související se čtením a nakonec si společně zahrajeme pohádku. Potřetí v červnu jsou děti za celoroční cestu k umění číst odměněny slavnostním pasováním na čtenáře. Zájemci také obdrží průkaz do knihovny na jeden následující rok zdarma.

Tento projekt naší knihovny je nedílně propojen s celostátním projektem Knížka pro prvňáčka. Prvňáčci dostanou unikátní knihu, která je neprodejná a každý rok jiná. Kniha vychází péčí SKIP (Svaz knihovních a informačních pracovníků ČR) za přispění sponzorů a účastnících se knihoven.

Cesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověCesta do knihovny, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově

Výtvarná a literární soutěž

Soutěž je vyhlašována každý rok na podzim a má vždy nějaké zajímavé téma. Mohou se zúčastnit jak školní třídy, tak výtvarné kroužky i jednotlivci. Práce k ocenění vybírá odborná porota. V každé věkové kategorii jsou vybráni tři vítězové bez udání pořadí a několik dalších vynikajících prací k dalšímu ocenění. Soutěž končí v průběhu listopadu a na konci listopadu proběhne slavnostní vyhlášení vítězů v Prokyšově sále za účasti porotců a s pěkným hudebním programem. Součástí je také otevření výstavy všech prací.

Výtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověVýtvarná a literární soutěž, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově

Lesy a příroda kolem nás

Výtvarná soutěž vyhlašovaná Lesy ČR, Jihočeskou vědeckou knihovnou a několika dalšími subjekty probíhá vždy v jarním termínu. V naší knihovně se odevzdávají práce a proběhne výběr obrázků pro postup do krajského kola. Připravujeme také vyhlášení vítězů místního kola (3 práce v každé kategorii) a výstavu všech prací v prostorách oddělení pro děti.

Lesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověLesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověLesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověLesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověLesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém KrumlověLesy a příroda kolem nás, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově

S knížkou do života – Bookstart

Tento celostátní i mezinárodní projekt je zaměřen na nejmenší děti prakticky od narození až do předškolního věku. Oslovuje je prostřednictvím jejich rodičů. Zúčastňujeme se vítání občánků, při kterém rodiče dostanou od nás dárek – set obsahující publikace pro dítě (říkadla) i pro dospělé týkající se výběru četby pro nejmenší a řadu dalších drobných dárků. Pro nejmenší děti a jejich rodiče se také konají speciální akce – hravá setkání nad pohádkami spojená s tvořením.

Bookstart

 

Čtení pomáhá

Chcete pomoci dobré věci? Zapojte se do projektu „Čtení pomáhá“. Projekt „Čtení pomáhá“ rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každý školák, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu kredit 50 korun, který věnuje na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Je to jednoduché. Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete!

Čtení pomáhá_2

 

Bibliohelp – léčba knihou

Utápíte se v problémech? Hledáte pomoc a nepohrdli byste ani tou knižní? Nechcete se hned někomu svěřovat, ale potřebujete povzbudit či získat důležité informace? Zajímáte se o psychoterapii a léčebné účinky četby? Pak neváhejte a navštivte stránky projektu Bibliohelp, kde naleznete spoustu užitečných informací a hlavně databázi knih se zaměřením na širokou škálu zátěžových životních situací, které se mohou v průběhu života vyskytnout u každého člověka. Knižní tituly jsou vybrány s ohledem na psychologické aspekty četby. Měly by se stát pomocníky či rádci v případech, kdy se v sobě či ve svém okolí nemůže dotyčný člověk vyznat, neví, co si počít, jak se správně zachovat, hledá útěchu, porozumění, nebo se chce podívat na svět cizíma očima či touží pomoci svým blízkým.

Bibliohelp

 

Ptejte se knihovny

Hledáte odpověď na různé otázky? Nevíte si rady? Zkuste službu „Ptejte se knihovny“. A proč? Protože knihovníci naleznou odpověď! V knihovnách najdete pracovníky, kteří jsou specialisty na vyhledávací služby, mají přístupy k novým databázím a pomohou vám najít odpověď na vaše dotazy. Ptejte se knihovny je službou českých knihoven nejširší veřejnosti.

Ptejte se knihovny

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Městská knihovna v Českém Krumlově

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: